Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsem blázen, když občas jen tak přemýšlím?

8. 05. 2014 14:41:31
Mí známí, přátelé a rodina o mně často prohlašují, že jsem chytrý (tím se nechlubím) a že jsem magor (a tím už vůbec ne)... Někdy pak obojí zároveň. Před třemi dny jsem na Facebooku vložil do statusu jednu svoji úvahu; jen tak, v podstatě bezdůvodně, a stejně tak mi nebylo známo, kde se ve mně tak najednou vzala. Některé z komentářů od mých přátel mě pak přivedly k úvaze dnešní.

Nejprve vkládám onen status, aby byl čtenář v obraze, poté připojím další komentář:

(Jen upozorňuji, že status vskutku neřešil nic podstatného pro každodenní život, tak se nelekejte a nepovažujte mě za blázna již předem.)

--------------------

Někdy mě udivuje, jak si se mnou vlastní podvědomí hraje. Jedu tramvají a najednou mi, nechápu proč, utkví v hlavě známé "Neříkej hop, dokud nepřeskočíš"; načež mě napadne, že to vlastně je blbost.

Pokud totiž říkáme hop, nikdy to neříkáme až po dopadu/přeskočení, ale vždy před či souběžně s ním. "Je to citoslovce, sakra! Totéž by bylo: 'Neříkej au, dokud tě to nepřestane bolet'," říkal jsem sám sobě. Takové "Dvakrát měř, jednou řež", či další pořekadla, na které jsem si vzpomněl, jsou z logického hlediska úplně bez problému, přestože jde rovněž o přenesení významu (ale logickou cestou).

Tak jsem to schválně hodil do Googlu a zjistil, že nejsem první, koho to napadlo. Na odpovědi.cz jsem nalezl krásnou diskusi, jejíž zakladatel se podivoval nad tímtéž. Hned byl ale několikanásobně poučen:

a) "Jde o přenesný význam - vždyť i při skoku můžeš upadnout. .Pobídneš ke skoku, ale nemusíš doskočit"

b) "toto pořekadlo je o něčem jiný. to má vyznět tak aby jsi nedělal předčasné závěry z věci které ještě nejsou hotové "

c) "Tohle pořekadlo je jasně o tom, aby ses necítil být v cíli ještě před tím, než se do něj dostaneš. Ono to tak totiž v běžném životě vůbec být nemusí. Stačí dvě tři zatáčky a můžeš být zase na začátku a cíl může být potom někde úplně jinde."

d) "neřikej že něco udělaš když jsi to ještě neudělal protože se to nemusí povést"

Mnoho chytrých se dalo dohromady a vysvětlili tazateli obsah pořekadla, jakkoli se ten podivoval nad rozporem mezi formou a právě jemu známým(!) obsahem. Pobavil jsem se a opustil diskusi s tím, že tento problém se asi nepodaří vyřešit nějakou reformou daného pořekadla a nebudu se tím dál zabývat. Nejlepší ale byl příspěvek dalšího člověka ztotožňujícího se s názorem mým a s tazatelovým.

e) "Říkat hop až poté co si přeskočil je stejný, jako jít na záchod až po té co ses vyprázdnil."

PS: Vždyť na mnohem pevnějších, i když archaičtějších základech stojí v podstatě synonymní "Nechval dne před večerem"! (Čímž porušuji řečené před touto editací, tj. že se tím už nebudu zabývat.)

--------------------

(Nádech, výdech, pokračujeme...)

Po publikování statusu mě několik známých pochválilo, dalo mi "like", ale jeden kamarád mi naopak napsal, že mám jít k psychiatrovi, druhý, že jsem magor, a komentář kamarádky, kolegyně z lingvistiky, pak sice obecně "chválil můj mozek", ale prý si těmi statusy nemám kazit pověst a navíc, co si pak lidé o nás "filďácích" pomyslí...

Pro někoho je blázen už jen každý, kdo má cokoli společného s určitou filozofickou fakultou. Pro jiného je blázen kdokoli zabývající se něčím tak prostým, jako je jazyk, či dokonce jeho fungováním!

(Jen tak v závorce dodávám, že jazyk je jedním z nejsložitějších světových fenoménů vůbec, což ovšem vědí jen lidé jazykem se zabývající. Ne, jazyk opravdu nejsou jen Pravidla českého pravopisu...)

Jsem si vědom faktu, že jako lingvista češtinář pravděpodobně svoji kariéru k vile s bazénem jen tak nedotáhnu, a nezlobím se ani na své kamarády za jejich komentáře - vůbec! - a následující řádky nepíšu jim, nýbrž všem.

Co totiž musím znovu udělat je zamyslet se nad dnešní společností a nad životními prioritami průměrného člověka.

Nejdiskutovanějším tématem týdne není pořekadlo, ani čeština, ba ani jakákoli všeobecná morální nebo kulturní otázka - nýbrž Bartošová, Bartošová, Bartošová, nějaká další celebrita, skandál nějakého politika (třeba pana prezidenta), Bartošová, pak dlouho nic a na závěr možná špetka něčeho opravdu podstatného.

Nerozumím příliš společnosti, které se přemýšlení nad někdy možná zdánlivě triviálními věcmi jeví být projevem choré mysli.

ZÁVĚR PRO MĚ:

Pokud se rychle nenaučím vzrušovat se ve společnosti nad aktuálními tématy z Blesku, zůstanu pro okolí pouhým nepraktickým vyvrhelem uvažujícím nad nesmysly. Tak ať.

ZÁVĚR PRO VŠECHNY:

Znalost jazyka a uvažování o něm (čti obecně studium na FF) člověku ve většině případů nezajistí ani slávu, ani peníze. Čím více však po uvedeném touží, tím více zapomíná na jakékoli jiné hodnoty (a studenti humanitních oborů jsou pro něj následně jen nepraktičtí magoři).

Autor: Jarmil Vepřek | čtvrtek 8.5.2014 14:41 | karma článku: 12.81 | přečteno: 768x

Další články blogera

Jarmil Vepřek

Okamura svým vystoupením v Superdebatě na ČT opět vyzval voliče, aby SPD nevolili

Ráno jsem si pustil včerejší Superdebatu volebních lídrů na ČT a nestačím se divit. Tomio Okamura předvedl opět nevídané věci a během posledního slova svými "promyšlenými tezemi" opět veřejně vyzval voliče, aby jeho SPD nevolili.

20.10.2017 v 12:45 | Karma článku: 31.48 | Přečteno: 3215 | Diskuse

Jarmil Vepřek

ANO, SPD a KSČM by měly být pro člověka nevolitelné, ale bohužel mohou uspět

Přidal bych ještě SPO a další, ale ty v mých očích až tak nereprezentují zlo pro budoucnost naší země, nejen proto, že jednoduše nemají šanci uspět. Vyjádřím se tedy postupně pouze k daným třem stranám.

17.10.2017 v 9:55 | Karma článku: 29.88 | Přečteno: 2248 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Radši sluníčkář než slušný Čech

Vyrůstal jsem na vesnici na severu Moravy a měl celkem fajn dětství a dospívání. Kamarádi a fotbal, později kamarádi, fotbal, počítač a pivo. Nic moc víc mě nezajímalo a částečně jsem za to vděčný. Vzpomínek a historek mám mraky.

15.9.2017 v 7:48 | Karma článku: 36.45 | Přečteno: 3060 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Haléře na Zemanově transparentním účtu mu pomáhají mnohem více, než se zdá

Lidé houfně přispívají na transparentní účet Miloše Zemana, oznámený před dvěma dny. Někteří pro legraci, druzí ze vzteku, jiní jako upřímné vyjádření podpory. Zemanovi však pomáhají všichni.

4.9.2017 v 14:16 | Karma článku: 24.83 | Přečteno: 2867 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Leoš Zatloukal

Rozvíjení řešení „úzkým“ a „širokým“ způsobem

V tomto zamyšlení bych se chtěl vrátit k zásadnímu tématu „řešení problémů“ (ve smyslu odstraňování či nápravy) a „rozvíjení řešení“ (ve smyslu společného vytváření něčeho nového, změny).

21.10.2017 v 23:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Ať jde pravda a láska do ...

Blahopřeji většině českého národa k volbám. „ZDAR Tobě Česko! Ještě jedno jsi vzdoroval času zlobě, jak odolals věky bouřím všem!“

21.10.2017 v 23:27 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 515 |

Jiří Růžička

Naštvaní lékaři ještě zdaleka neřekli svoje poslední slovo

Praktičtí lékaři svou stávkou opět obnažili ránu, kterou krvácí naše zdravotnictví. Obávám se ale, že tentokrát rána začne hnisat a lékaři přitvrdí.

21.10.2017 v 21:48 | Karma článku: 6.20 | Přečteno: 191 | Diskuse

Ervín Dostálek

Kam až došla fraška z veřejnoprávního kanálu a soustředěný permanentní atak i prasárna?

Počátkem června já, psavec evropypoznávacích blogů, poprvé "smočil péro"v otázce politické:"Co je tohle za prasárnu" k příloze-pamfletu novin Žlutá republika.Pak jsem se ozval na přelomu prázdnin k ataku a frašce v TV. A co dnes?

21.10.2017 v 21:42 | Karma článku: 14.01 | Přečteno: 803 | Diskuse

Oto Jurnečka

Nějak bylo, nějak bude a já myslím že takhle:

Zkusím trochu předcházet událostem a zaprognostikovat si jak dopadne povolební vyjednávání. Jsem přesvědčen, že řešení je blíž, než bychom z výroků zúčastněných hádali.

21.10.2017 v 21:06 | Karma článku: 14.88 | Přečteno: 558 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 30.66 Průměrná čtenost 3688

TOPlist 

Absolvent bohemistiky na FF MU v Brně a v současnosti doktorand, učitel češtiny, korektor a běžec.

Záliby: sport (po všech směrech), lingvistika, literatura, filmy, seriály, hudba, dobré jídlo a pití a v první řadě trávení času s přítelkyní, přáteli a rodinou. 

Poslední přečtená kniha: Jak (ne)dělat vědu (P. Kondelík)

Knížka pojednávající vtipně a odborně zároveň o všech obecných zvláštnostech vědeckých pracovišť.

Poslední zhlédnutý film: Holky na tahu

Strašná blbost, ale v rámci kategorie "strašná blbost" to ušlo.

Okénko Homera Simpsona:

"Pivo – příčina a řešení všech životních problémů."Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.