Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O slovech a lidech: Televizní noviny a nutkání zvracet

23. 08. 2013 8:10:00
Už se tu jistojistě strhlo mnoho debat, hádek, diskusí a polemik na toto téma. O co jde? O fakt, že česká novinařina směřuje houfně do sraček. Do prsou bijícím se lídrem tohoto houfu se stali členové štábu televize Nova, avšak jsou zdatně následováni jinými experty, investigativci, muži a ženami v terénu... Dnes se opět podíváme na lidi (zmíněná individua) a slova (respektive to, co daná individua vypouštějí z úst). Tentokrát se vyhnu češtině jako tématu, tudíž samozřejmě očekávám šílený úspěch, protože nadávat na Novu je pisatelský zlatý důl (a tady se klidně a rád svezu).
 slovacky.denik.cz

-----------------

TELEVIZNÍ NOVINY A NUTKÁNÍ ZVRACET (text č. 4)

-----------------

Nedávno jsem na YouTube.com sledoval videa z pořadu "Na stojáka", kde kvalitní stand up komici parodovali právě Televizní noviny TV Nova.

Karel Hynek a jeho verze TN, to opravdu stálo za to. NUTNO VIDĚT!

Část s prasetem je prostě dokonalá. Ale co víc, ona to vůbec není parodie! Před pár dny jsem pouze kvůli vraždě v naší obci asi po půl roce sledoval TN...

Panu XY z vesnice "Nikdo tam nikdy nebyl" utekl milovaný kozel. Já nemám rád vulgarismy v psaném veřejném projevu, ale v tu chvíli jsem si říkal: "Pos*rte mě! Rychle mě něčím pos*rte, ať už to nevidím..."

Nepamatuji si to přesně, ale snad tři sousedé odpovídali oněm investigativcům na otázky typu "Jaký byl Ferda?", "Kde si rád hrál?", "Měl kamarády?". Kozel, lidi!

Tak si teď uvědomíme ten skok, prosím:

Dejme tomu rok 1933 a Karel Čapek píše jeden ze svých skvělých fejetonů a ještě stíhá levou nohou dopisovat povídku a v duchu skládat příští drama.

A STŘIH!

Rok 2013 a TV Nova natáčí reportáže o ztracených kozlech; o rodičích, kteří si dovolí dát facku svému dítěti, když je v důsledku televizního vymývání dětských mozků pošle do prd*le; o důchodcích, kteří se na dvě hodiny ztratili v lese a nevěděli kudy kam, až našli největší hříbek široko daleko.

---------------

Takto to totiž dnes opravdu vypadá! Ale kdyby jen to! Je toho víc! Následuje prezentace struktury zpracování podobných zvratků (například toho hřibu) nesoucích krycí jméno reportáž:

1. Reportáž musí být v pozadí dokreslena nějakou srdceryvnou hudbou, přes to nejede vlak. Nejoblíbenější je soundtrack z Titanicu, případně z Pretty Woman. U krimi zpráv pak převažuje motiv ze Špilberkových Čelistí.

2. Procházka důchodce po lese - včetně jeho nalezení obr-hřibu - musí být zpětně rekonstruována do detailů.

2.1 Nalezený hřib je třeba umístit na původní místo. Pokud je již v žaludcích obyvatel místního domova důchodců, použije se replika hřibu vyrobená štábem pro tyto případy (reportáž se hřibem se opakuje 2x - 4x během léta, tudíž replika najde uplatnění).

2.2 Důchodce musí před kamerou procházet po stejné trase a radostně zvolat: "No teda! To je ale hřib!", načež se zejména starším televizním divákům spolehlivě spustí proudy slz dojetí nad úspěchem bližního občana zprostředkovaným pomocí "autentických" záběrů.

3. Minimálně tři další důchodci musejí vyjádřit názor na nalezení hřibu a popsat (případně opět "autenticky" zopakovat) své emoce při zjištění kolegova úspěchu.

4. Reportér kladoucí nesmyslné investigativní otázky nemůže jen normálně stát na místě, ale musí se vlnit v bocích a opatrně našlapovat krok za krokem k místu činu, snímán dynamickou kamerou, jako by právě vcházel do pralesa obývaného půl roku hladovějícími mastodonty. A to přesto, že třeba točí reportáž o hřibu, o kozlovi či o zkaženém jogurtu v zlověstné vyhlížející sámošce...

5. Živé vstupy! Přestože reportáž za 10 minut vyložila a rekonstruovala i tu nejnepodstatnější stupidní kravinu související s nalezením hřibu, na závěr je doplněna ještě jedním živým vstupem, případně zahrnujícím rozhovor s nálezcem pokladu, který nám po tom všem zhlédnutém zlu poskytne své resumé.

6. Reportér upozorní, že více (tj. totéž či ještě méně) se dozvíme na serveru Tn.cz. (Viz Knor a jeho parodie na televizní zprávy, rovněž v pořadu Na stojáka.)

7. Ve studiu se pak na lidi culí Reynolds a Lucka, osmahlá ze solárka snad víc než je Rey osmahlý od narození. Ten jí pak závidí, tečou mu slzy a lidé si myslí, jak ho chudáka dojala ta story o dědečkovi a hříbečku...

---------------

Lidé milí, nesledujte to zlo (týká se to také TV Prima a mnoha jiných pořadů)! Vždyť je to do očí bijící, jak vás ti negramoti vodí za nos. Nenechte si namluvit, že žijeme ve světě, kde se neděje nic jiného než vraždy a loupeže a kde občas někdo najde hřib nebo ztratí kozla!

Když už se na něco chcete podívat, zvolte raději kvalitní film, přesněji drama, pokud po něm tak toužíte. Doporučuji začít s Formanovým Přeletem nad kukaččím hnízdem či podobnou peckou. (Pozn.: Pokud máte rádi TN, pravděpodobně vás tento film začne nudit do 5 minut, protože tam zatím nikdo nechcípne.)

Nebojte se světa, neboť, jak říká Scarecrow v Batman Begins:

"There is nothing to fear but fear itself."

aneb "Nemusíme se bát ničeho, kromě strachu samotného."

Loučím se s vámi a prosím, bojkotujte ty sračky, ať mají menší koláče!

---------------

Předchozí texty seriálu O slovech a lidech:

1. Přítomnost

2. O-fráze

3. "Budeme se soustředit" a pohádka jako bonus

Autor: Jarmil Vepřek | pátek 23.8.2013 8:10 | karma článku: 36.70 | přečteno: 3440x

Další články blogera

Jarmil Vepřek

Okamura svým vystoupením v Superdebatě na ČT opět vyzval voliče, aby SPD nevolili

Ráno jsem si pustil včerejší Superdebatu volebních lídrů na ČT a nestačím se divit. Tomio Okamura předvedl opět nevídané věci a během posledního slova svými "promyšlenými tezemi" opět veřejně vyzval voliče, aby jeho SPD nevolili.

20.10.2017 v 12:45 | Karma článku: 31.48 | Přečteno: 3215 | Diskuse

Jarmil Vepřek

ANO, SPD a KSČM by měly být pro člověka nevolitelné, ale bohužel mohou uspět

Přidal bych ještě SPO a další, ale ty v mých očích až tak nereprezentují zlo pro budoucnost naší země, nejen proto, že jednoduše nemají šanci uspět. Vyjádřím se tedy postupně pouze k daným třem stranám.

17.10.2017 v 9:55 | Karma článku: 29.88 | Přečteno: 2248 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Radši sluníčkář než slušný Čech

Vyrůstal jsem na vesnici na severu Moravy a měl celkem fajn dětství a dospívání. Kamarádi a fotbal, později kamarádi, fotbal, počítač a pivo. Nic moc víc mě nezajímalo a částečně jsem za to vděčný. Vzpomínek a historek mám mraky.

15.9.2017 v 7:48 | Karma článku: 36.45 | Přečteno: 3060 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Haléře na Zemanově transparentním účtu mu pomáhají mnohem více, než se zdá

Lidé houfně přispívají na transparentní účet Miloše Zemana, oznámený před dvěma dny. Někteří pro legraci, druzí ze vzteku, jiní jako upřímné vyjádření podpory. Zemanovi však pomáhají všichni.

4.9.2017 v 14:16 | Karma článku: 24.83 | Přečteno: 2867 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Leoš Zatloukal

Rozvíjení řešení „úzkým“ a „širokým“ způsobem

V tomto zamyšlení bych se chtěl vrátit k zásadnímu tématu „řešení problémů“ (ve smyslu odstraňování či nápravy) a „rozvíjení řešení“ (ve smyslu společného vytváření něčeho nového, změny).

21.10.2017 v 23:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Ať jde pravda a láska do ...

Blahopřeji většině českého národa k volbám. „ZDAR Tobě Česko! Ještě jedno jsi vzdoroval času zlobě, jak odolals věky bouřím všem!“

21.10.2017 v 23:27 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 515 |

Jiří Růžička

Naštvaní lékaři ještě zdaleka neřekli svoje poslední slovo

Praktičtí lékaři svou stávkou opět obnažili ránu, kterou krvácí naše zdravotnictví. Obávám se ale, že tentokrát rána začne hnisat a lékaři přitvrdí.

21.10.2017 v 21:48 | Karma článku: 6.20 | Přečteno: 191 | Diskuse

Ervín Dostálek

Kam až došla fraška z veřejnoprávního kanálu a soustředěný permanentní atak i prasárna?

Počátkem června já, psavec evropypoznávacích blogů, poprvé "smočil péro"v otázce politické:"Co je tohle za prasárnu" k příloze-pamfletu novin Žlutá republika.Pak jsem se ozval na přelomu prázdnin k ataku a frašce v TV. A co dnes?

21.10.2017 v 21:42 | Karma článku: 14.01 | Přečteno: 803 | Diskuse

Oto Jurnečka

Nějak bylo, nějak bude a já myslím že takhle:

Zkusím trochu předcházet událostem a zaprognostikovat si jak dopadne povolební vyjednávání. Jsem přesvědčen, že řešení je blíž, než bychom z výroků zúčastněných hádali.

21.10.2017 v 21:06 | Karma článku: 14.88 | Přečteno: 558 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 30.66 Průměrná čtenost 3688

TOPlist 

Absolvent bohemistiky na FF MU v Brně a v současnosti doktorand, učitel češtiny, korektor a běžec.

Záliby: sport (po všech směrech), lingvistika, literatura, filmy, seriály, hudba, dobré jídlo a pití a v první řadě trávení času s přítelkyní, přáteli a rodinou. 

Poslední přečtená kniha: Jak (ne)dělat vědu (P. Kondelík)

Knížka pojednávající vtipně a odborně zároveň o všech obecných zvláštnostech vědeckých pracovišť.

Poslední zhlédnutý film: Holky na tahu

Strašná blbost, ale v rámci kategorie "strašná blbost" to ušlo.

Okénko Homera Simpsona:

"Pivo – příčina a řešení všech životních problémů."Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.