Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O slovech a lidech: "Budeme se soustředit" a pohádka jako bonus

9. 07. 2013 9:00:00
Také tento můj text, jak již mnozí z vás tuší, nebude o politice ani o cikánech a předpokládám, že proto se opět 50 % z vás nebude ani obtěžovat jej otevřít. Vaše svobodná volba, samozřejmě. Pro ty ostatní: Tentokrát budu povídat o neexistujícím druhu soustředění! Vězte však, že nejde o žádný typ prastaré šaolinské meditace, ale "pouze" a znovu o tu naši češtinu. (A tím se loučím s dalšími 40 % čtenářů, kteří článek otevřeli, ale nyní jej zavírají. Zbylé hrstce předem děkuji za námahu.)
Abych vás tak nenudil, našel jsem alespoň tuto moc hezkou ukázku soustředění se.Abych vás tak nenudil, našel jsem alespoň tuto moc hezkou ukázku soustředění se.

---------------

"BUDEME SE SOUSTŘEDIT" (text č. 3)

---------------

Hned na začátku mi opět bude nápomocný strýček Google. Prozradil mi totiž jednu neveselou věc související s územ současné češtiny, jejíž neveselost možná někteří z vás pochopí až o pár odstavců níže. Výsledky vyhledávání jsou takovéto:

1a) "Budeme se soustředit" - 571 000 výsledků

1b) "Budu se soustředit" - 313 000 výsledků

vs.

2a) "Budeme se soustřeďovat" - 4 830 výsledků

2b) "Budu se soustřeďovat" - 5 820 výsledků

Než ale okomentuji tyto smutné nálezy, řekněme si něco o soustředění.

Každý se tu a tam chceme, potřebujeme nebo musíme na něco soustředit/soustřeďovat, zaměřit/zaměřovat či koncentrovat, pokud chceme dosáhnout určitých cílů.

Ať už jde o sportovce vzhlížející k lepším výsledkům (nejčastější případ oné smutné a neexistující varianty soustředění), politiky předstírající intenzivní zájem o nějaký problém, či například studenty před náročnou zkouškou, koncentrace je důležitá.

Bohužel, často také cítíme potřebu ostatním sdělit právě onen fakt, že se v nejbližších hodinách, dnech či týdnech budeme na něco koncentrovat. A zde se vracím k tučně zvýrazněným výsledkům vyhledávání.

Považte, v 884 000 případů (1a + 1b) lidé nevědí, jak o svém budoucím soustředění informovat své okolí. Číslo je nutné brát s rezervou, ale srovnání se součtem 2a + 2b je alespoň pro mě celkem zarážející.

Proč říkám, že to nevědí? Srovnejme si nyní dvojici protějšků soustředit/zaměřit a soustřeďovat/zaměřovat. Bude to krásně vidět.

Už jste snad někdy řekli - či řekli byste snad někdy - větu "Příští týden se budu zaměřit na studium."? Pokud je vaše odpověď ano, stejně vám nevěřím. "Budu se zaměřovat." nebo "Zaměřím se.", to ano, ovšem první případ nikdy.

(Neboť je nutné rozlišovat slovesné formy dokonavé a nedokonavé, ale s tím nebudu trápit nikoho, kdo nechce; a ti ostatní to vědí.)

No a teď si vemte, že 99 % lidí by takové "Budu se zaměřit." teoreticky vůbec nemuselo vadit, protože věta "Budu se soustředit." jim také očividně nijak nevadí. No, ehm, a teď babo raď, co s tím...

Nabízím dvě varianty:

Var. A: Odteď si všichni uvědomíme, že pokud považujeme za nutné někoho informovat o svém budoucím soustředění se na cokoli formou spony a infinitivu, vždy se jen a pouze budeme soustřeďovat, nikoli soustředit.

Var. B: Protože dokonce jazykové poradně a mladé vlně české lingvistiky je nejen tento dílčí "problém" tak nějak ukradený a nechtějí o jazyk ani tak pečovat, jako do něj spíše vrtat a archivovat jej (já se s tím v budoucnu pokusím bojovat, ale teď jsem si vzpomněl na bitvu u Thermopyl...), vykašleme se na to taky a budeme rovnou zrušíme také časy a pády. Protože my pečovat o jazyk nechtít moc zdát se já. Já smutný.

Zase už jsem se nechal unést, promiňte. Současný vývoj češtiny a "péče" o ni mi ale připomínají něco, co lze hezky vystihnout následující pohádkou. (A tou to dnes uzavřu, takže tady se předem loučím.)

Bylo nebylo. Za devatero slovníky a devatero pravidly pravopisu stála na vrcholku jedné strmé skály chaloupka, kde spolu po věky soužil a kde se občas také soužil národ český (aktuálně přes deset milionů lidí). Tu chaloupku kdysi dávno dlouho budovali jejich předkové a nikdo už si nepamatoval, proč ji tehdy postavili a proč stojí zrovna na skále. Tito lidé čeští měli jednoho domácího mazlíčka, kterého léta učili zajímavé kousky a který tu, stejně jako ta chaloupka, byl od nepaměti. Všichni se o něj starali, přestože si to často ani neuvědomovali, a život bez něj si těžko mohli představit. Tím mazlíčkem byla čeština. Moc chytrý tvor, kterému pramálo vadilo, že jeho jméno se nepíše s velkým písmenem. Tvor vyvinutý na takovou úroveň, že mu záviděli vetřelec, predátor, E.T. mimozemšťan a dokonce prý i někteří pokémoni.

Jednoho dne se však obyvatelé domu (většinově) shodli na tom, že čeština už je natolik inteligentní a schopná, že nepotřebuje být nadále omezována a bržděna zdmi chaloupky. Pustili ji tedy sebevědomě a s nosem nahoře na dvorek. Ten byl ale příliš malý a neoplocený a Čechové si neuvědomili, že čeština je poprvé vypuštěna vstříc naprosté svobodě, která však v jejím případě, jak se ukáže, vůbec nebyla svobodou, ale především (pro ni!) velkým nebezpečím.

Rozběhla se ze dveří tak rychle, že u srázu - což bylo opravdu jen o pár metrů dále - nedokázala zabrzdit... Ne, milé děti, neplačte. Nezahynula a nakonec pád přežila; poté to už ale nikdy nebylo to veselé a chytré zvíře, kterým byla předtím...

---------------

Předchozí dva texty seriálu O slovech a lidech:

1. Přítomnost

2. O-fráze

Autor: Jarmil Vepřek | úterý 9.7.2013 9:00 | karma článku: 24.87 | přečteno: 1136x

Další články blogera

Jarmil Vepřek

Okamura svým vystoupením v Superdebatě na ČT opět vyzval voliče, aby SPD nevolili

Ráno jsem si pustil včerejší Superdebatu volebních lídrů na ČT a nestačím se divit. Tomio Okamura předvedl opět nevídané věci a během posledního slova svými "promyšlenými tezemi" opět veřejně vyzval voliče, aby jeho SPD nevolili.

20.10.2017 v 12:45 | Karma článku: 31.48 | Přečteno: 3215 | Diskuse

Jarmil Vepřek

ANO, SPD a KSČM by měly být pro člověka nevolitelné, ale bohužel mohou uspět

Přidal bych ještě SPO a další, ale ty v mých očích až tak nereprezentují zlo pro budoucnost naší země, nejen proto, že jednoduše nemají šanci uspět. Vyjádřím se tedy postupně pouze k daným třem stranám.

17.10.2017 v 9:55 | Karma článku: 29.88 | Přečteno: 2248 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Radši sluníčkář než slušný Čech

Vyrůstal jsem na vesnici na severu Moravy a měl celkem fajn dětství a dospívání. Kamarádi a fotbal, později kamarádi, fotbal, počítač a pivo. Nic moc víc mě nezajímalo a částečně jsem za to vděčný. Vzpomínek a historek mám mraky.

15.9.2017 v 7:48 | Karma článku: 36.45 | Přečteno: 3060 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Haléře na Zemanově transparentním účtu mu pomáhají mnohem více, než se zdá

Lidé houfně přispívají na transparentní účet Miloše Zemana, oznámený před dvěma dny. Někteří pro legraci, druzí ze vzteku, jiní jako upřímné vyjádření podpory. Zemanovi však pomáhají všichni.

4.9.2017 v 14:16 | Karma článku: 24.83 | Přečteno: 2867 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Leoš Zatloukal

Rozvíjení řešení „úzkým“ a „širokým“ způsobem

V tomto zamyšlení bych se chtěl vrátit k zásadnímu tématu „řešení problémů“ (ve smyslu odstraňování či nápravy) a „rozvíjení řešení“ (ve smyslu společného vytváření něčeho nového, změny).

21.10.2017 v 23:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Ať jde pravda a láska do ...

Blahopřeji většině českého národa k volbám. „ZDAR Tobě Česko! Ještě jedno jsi vzdoroval času zlobě, jak odolals věky bouřím všem!“

21.10.2017 v 23:27 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 515 |

Jiří Růžička

Naštvaní lékaři ještě zdaleka neřekli svoje poslední slovo

Praktičtí lékaři svou stávkou opět obnažili ránu, kterou krvácí naše zdravotnictví. Obávám se ale, že tentokrát rána začne hnisat a lékaři přitvrdí.

21.10.2017 v 21:48 | Karma článku: 6.20 | Přečteno: 191 | Diskuse

Ervín Dostálek

Kam až došla fraška z veřejnoprávního kanálu a soustředěný permanentní atak i prasárna?

Počátkem června já, psavec evropypoznávacích blogů, poprvé "smočil péro"v otázce politické:"Co je tohle za prasárnu" k příloze-pamfletu novin Žlutá republika.Pak jsem se ozval na přelomu prázdnin k ataku a frašce v TV. A co dnes?

21.10.2017 v 21:42 | Karma článku: 14.01 | Přečteno: 803 | Diskuse

Oto Jurnečka

Nějak bylo, nějak bude a já myslím že takhle:

Zkusím trochu předcházet událostem a zaprognostikovat si jak dopadne povolební vyjednávání. Jsem přesvědčen, že řešení je blíž, než bychom z výroků zúčastněných hádali.

21.10.2017 v 21:06 | Karma článku: 14.88 | Přečteno: 558 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 30.66 Průměrná čtenost 3688

TOPlist 

Absolvent bohemistiky na FF MU v Brně a v současnosti doktorand, učitel češtiny, korektor a běžec.

Záliby: sport (po všech směrech), lingvistika, literatura, filmy, seriály, hudba, dobré jídlo a pití a v první řadě trávení času s přítelkyní, přáteli a rodinou. 

Poslední přečtená kniha: Jak (ne)dělat vědu (P. Kondelík)

Knížka pojednávající vtipně a odborně zároveň o všech obecných zvláštnostech vědeckých pracovišť.

Poslední zhlédnutý film: Holky na tahu

Strašná blbost, ale v rámci kategorie "strašná blbost" to ušlo.

Okénko Homera Simpsona:

"Pivo – příčina a řešení všech životních problémů."Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.