Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O slovech a lidech: O-fráze

7. 07. 2013 13:31:00
Vážení a milí čtenáři, milovníci češtiny a stejně tak její uvědomělí i neuvědomělí ničitelé. Ve druhém díle svého textového seriálu budu při pití nedělní poobědové kávy vést monolog o frázích s předložkou „o“; tedy o frázích nepochybně plnících svoji funkci v naší mateřštině, ale do stejné míry - ba do míry mnohem vyšší! - o frázích češtinu ochuzujících způsobem podobným situaci, kdy je stará babička v parku okradena svým vlastním vnukem skrývajícím tvář pod maskou. Nejsem žádný purista z přelomu 17. a 18. století a věřte, že chápu a znám směr, jímž se jazyk vyvíjí, stejně jako jsem si vědom toho, že tento text nemůže onen směr nikterak změnit. Pokud ale najdu alespoň hrstku lidí sdílejících můj názor, budu „za to rád“. (Fuj! Další příšerná fráze.) Chci říct, že mne to zahřeje v levé polovině hrudního koše a tak dále...
Nic jako dárek.Nic jako dárek.

---------------

O-FRÁZE (text č. 2)

---------------

(Varování: Dnes budu možná i mírně agresivní)

Zmíněné fráze jistě všichni známe a většina z vás (protože já tedy rozhodně ne!) je také frekventovaně používá. Stejně jako třeba smajlíky. :-) (...ale proti těm nic nemám, protože nahrazují gesta, jež jsou jinak výhradou přímé komunikace, a texty tudíž obohacují, nikoli ochuzují.)

Pro začátek jsem použil Google a vyhledal spojení „o ničem“, protože právě „o ničem“ to všechno odstartovalo. Zde jsou výsledky z první strany:

O ničem a o všem - Pavel Kohout - nakladatelství Academia

FFFILM: Dnešní videohry jsou o ničem!

Petr Nečas o ničem neví a zatčeným důvěřuje - Britské listy

Věda potvrdila, že křesťané o ničem nepřemýšlejí

Vztah přes internet je o ničem !! | Facebook

O ničem jsem nevěděl, dušuje se Nečas.

O ničem. Blog - Jan Pražák

TyTrubko45: Kozy, kozy, kozy (o ničem jiném to není) | Tojesmrad.cz

Jak psát o ničem | Kahi’s mindprint

Takže, videohry jsou o ničem? Zaprvé, podívejte se na obrázek přiložený k textu. Takto nějak by mohlo vypadat nic. Vzduch zabalený v obalu. Avšak i vzduch je vzduch; vyplňuje prázdnotu, pokud ji nevyplňuje něco jiného. Vše se dá pojmenovat mnoha způsoby, včetně ničeho.

Vůbec mi vadí slovo „nic“, protože všechno je zkrátka něco. Pokud nic nedělám, tak sedím, ležím, hledím do zdi, spím, nepřemýšlím (což je taky hloupost, protože přemýšlíme pořád, jelikož nejsme kopretiny, ale lidi, že ano); přesto existenci slova „nic“ chápu. Nic proti!

Nicméně, „videohry o ničem“? „Vztah přes internet o ničem“? Co je tohle za věty?

Videohra může stát za nic, být k ničemu, být hloupá, neoriginální, vulgární, trapná apod., ale nikdy nemůže být o ničem, pokud se nebude věnovat tematice uvažování o nicotě...

Vztah přes internet může být nedostačující, bezkontaktní, neosobní, vůbec to nemusí být vztah atd., ale jistě nemůže být o ničem.

Tak proč to říkáme a píšeme, když lze naše pocity a názory popsat přesněji mnoha jinými způsoby? Proč se sami dobrovolně uchylujeme k omezení srozumitelnosti svých výpovědí?

Za všechno může jazyková ekonomie, jež vládne světem. Všechno musíme říct krátce, rychle a bez přemýšlení, bez jakékoli snahy dát svému projevu cokoli navíc...

To nejhorší z „o-frází“ přesto není „o ničem“. Jak jsem již uvedl, to byl jen začátek.

Mnoho z vás jistě ví, že (stále poměrně) nové používání předložky „o“ souvisí s anglickým „about“.

Angličan například řekne: „This is what life is all about.“

A Čech dnes (víceméně) věrně kopíruje: „Vo tom to je.“

Rovněž s tím se dokážu vyrovnat; pokud předtím řekneme vše podstatné a jen dodáme, že o tom to je. „O ničem“ a „o tom“, tyto dvě fráze to odstartovaly, opravuji se.

Dnes, opravdu jen po několika letech, se ovšem nacházíme ve zcela jiné fázi nemoci češtiny vyvolané infekcí virem o-frází. Zatímco za mých základních školských let jednoduše nikdo neřekl ani to blbé „Víkend byl o ničem“, dnes jsou moderátoři takové Snídaně s Novou schopní říct „Dnešní ráno bude o rozhovorech“, „Snídaně bude o zprávách“, „Zprávy budou o informacích“ a už bych se z jejich úst nedivil ani takovému „Informace budou o informovanosti“...

To mi tedy odpusťte, ale tato mluva je ku****ky k zblití a doufám, že chápete, co mě na tom jako bohemistu tak strašně mrzí a čím mi to rve uši, mozek a snad i to srdce.

Každý z nás je schopen mluvit srozumitelně a vyjadřovat se jasně; tak to, prosím, dělejme!

Naše rodná řeč je natolik vyspělým jazykem, že se nemusíme inspirovat angličtinou do takové míry, abychom češtině kradli její bohaté možnosti!

Také já používám „OK“, „btw“ apod. Tyto výrazy ale nahrazují, nikoli ochuzují, a to jen občas. Pokud místo „Dobře“ řeknu „OK“, jde o téměř totožný význam.

Jestliže ale sportovní komentátor použije místo věty „Při tréninku je podstatné klást důraz na životosprávu.“ větu „Trénink je o životosprávě.“, tak je mi z toho smutno.

Je nutné rozlišovat mezi obohacováním a ochuzováním češtiny! Snad ještě nejsme úplně hloupí ani slepí a věřím, že jsem tímto textem alespoň několika lidem pomohl k tomu, že si to uvědomili; stejně jako doufám, že spousta z vás se mnou můj názor sdílí a sdílela už předtím.

Káva je dopita a já se loučím.

---------------

1. text seriálu O slovech a lidech:

O slovech a lidech: Přítomnost

Autor: Jarmil Vepřek | neděle 7.7.2013 13:31 | karma článku: 20.74 | přečteno: 752x

Další články blogera

Jarmil Vepřek

Okamura svým vystoupením v Superdebatě na ČT opět vyzval voliče, aby SPD nevolili

Ráno jsem si pustil včerejší Superdebatu volebních lídrů na ČT a nestačím se divit. Tomio Okamura předvedl opět nevídané věci a během posledního slova svými "promyšlenými tezemi" opět veřejně vyzval voliče, aby jeho SPD nevolili.

20.10.2017 v 12:45 | Karma článku: 31.48 | Přečteno: 3215 | Diskuse

Jarmil Vepřek

ANO, SPD a KSČM by měly být pro člověka nevolitelné, ale bohužel mohou uspět

Přidal bych ještě SPO a další, ale ty v mých očích až tak nereprezentují zlo pro budoucnost naší země, nejen proto, že jednoduše nemají šanci uspět. Vyjádřím se tedy postupně pouze k daným třem stranám.

17.10.2017 v 9:55 | Karma článku: 29.88 | Přečteno: 2248 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Radši sluníčkář než slušný Čech

Vyrůstal jsem na vesnici na severu Moravy a měl celkem fajn dětství a dospívání. Kamarádi a fotbal, později kamarádi, fotbal, počítač a pivo. Nic moc víc mě nezajímalo a částečně jsem za to vděčný. Vzpomínek a historek mám mraky.

15.9.2017 v 7:48 | Karma článku: 36.45 | Přečteno: 3060 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Haléře na Zemanově transparentním účtu mu pomáhají mnohem více, než se zdá

Lidé houfně přispívají na transparentní účet Miloše Zemana, oznámený před dvěma dny. Někteří pro legraci, druzí ze vzteku, jiní jako upřímné vyjádření podpory. Zemanovi však pomáhají všichni.

4.9.2017 v 14:16 | Karma článku: 24.83 | Přečteno: 2867 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Leoš Zatloukal

Rozvíjení řešení „úzkým“ a „širokým“ způsobem

V tomto zamyšlení bych se chtěl vrátit k zásadnímu tématu „řešení problémů“ (ve smyslu odstraňování či nápravy) a „rozvíjení řešení“ (ve smyslu společného vytváření něčeho nového, změny).

21.10.2017 v 23:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Ať jde pravda a láska do ...

Blahopřeji většině českého národa k volbám. „ZDAR Tobě Česko! Ještě jedno jsi vzdoroval času zlobě, jak odolals věky bouřím všem!“

21.10.2017 v 23:27 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 525 |

Jiří Růžička

Naštvaní lékaři ještě zdaleka neřekli svoje poslední slovo

Praktičtí lékaři svou stávkou opět obnažili ránu, kterou krvácí naše zdravotnictví. Obávám se ale, že tentokrát rána začne hnisat a lékaři přitvrdí.

21.10.2017 v 21:48 | Karma článku: 6.20 | Přečteno: 193 | Diskuse

Ervín Dostálek

Kam až došla fraška z veřejnoprávního kanálu a soustředěný permanentní atak i prasárna?

Počátkem června já, psavec evropypoznávacích blogů, poprvé "smočil péro"v otázce politické:"Co je tohle za prasárnu" k příloze-pamfletu novin Žlutá republika.Pak jsem se ozval na přelomu prázdnin k ataku a frašce v TV. A co dnes?

21.10.2017 v 21:42 | Karma článku: 14.01 | Přečteno: 805 | Diskuse

Oto Jurnečka

Nějak bylo, nějak bude a já myslím že takhle:

Zkusím trochu předcházet událostem a zaprognostikovat si jak dopadne povolební vyjednávání. Jsem přesvědčen, že řešení je blíž, než bychom z výroků zúčastněných hádali.

21.10.2017 v 21:06 | Karma článku: 14.88 | Přečteno: 559 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 30.66 Průměrná čtenost 3688

TOPlist 

Absolvent bohemistiky na FF MU v Brně a v současnosti doktorand, učitel češtiny, korektor a běžec.

Záliby: sport (po všech směrech), lingvistika, literatura, filmy, seriály, hudba, dobré jídlo a pití a v první řadě trávení času s přítelkyní, přáteli a rodinou. 

Poslední přečtená kniha: Jak (ne)dělat vědu (P. Kondelík)

Knížka pojednávající vtipně a odborně zároveň o všech obecných zvláštnostech vědeckých pracovišť.

Poslední zhlédnutý film: Holky na tahu

Strašná blbost, ale v rámci kategorie "strašná blbost" to ušlo.

Okénko Homera Simpsona:

"Pivo – příčina a řešení všech životních problémů."Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.