Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prosba ke čtenářům: Blogování o blogování aneb Blogují už všichni

8. 03. 2013 18:30:18
Rozhodl jsem se oslovit čtenáře svého blogu (vás) a poprosit je o pomoc (návrhy) při hledání vhodného materiálu pro analytickou část mé diplomové práce. Jelikož se v ní věnuji fenoménu blogování, shledávám tento krok za potenciálně přínosný, neboť kde jinde hledat čtenáře s přehledem o blogování než na blogu, že ano. Neboť mi ale nikdy nešlo říct vše podstatné v první větě, začněme hezky popořádku.
"Bloguji, bloguješ, blogujeme, blogují, (VŠICHNI) BUDOU BLOGOVAT"

Tento blog jsem již jednou použil jako prostředek k získání jazykového materiálu a mohu s potěšením říct, že úspěšně (viz Výzkum Ústavu českého jazyka Masarykovy univerzity; tímto ještě jednou děkuji všem čtenářům, kteří se tehdy zapojili a pomohli tak mně i mým kolegům z fakulty k úspěšnému dokončení výzkumu, jež umožnilo stejně úspěšnou prezentaci jeho výsledků).

Odhodlal jsem se proto tak lingvisticky zapálené čtenáře využít (v pozitivním slova smyslu) znovu. Tentokrát to ani nevyžaduje žádné namáhání mozku či jinou práci, ale jak jsem řekl, hezky popořádku.

Před dvěma lety jsem se ve své bakalářské práci ze stylistického pohledu zabýval blogováním a snažil se ho charakterizovat jako žánr internetové publicistiky na pomezí fuknčních stylů prostěsdělovacího a publicistického; s přesahy do stylů dalších.

Snažit se vystihnout blogy nějakou definicí je při zohlednění faktu, že si na svém blogu každý píše, co se mu zlíbí, značně nesnadné (vždyť jen zde já i vy píšeme naprosto o čemkoli, a to všemi možnými způsoby). Nechtěl jsem se ale vzdát svého cíle a nakonec jsem vyprodukoval poměrně obstojná zjištění.

K tomu mi jako materiál v druhé fázi práce posloužily dva místní VIP blogy, konkrétně Ivo Vašíčka a Lenky Veverkové. Pokud by někdo měl zájem si kromě blogování a čtení blogů také přečíst něco o blogování samotném, má práce je, stejně jako každá práce, volně dostupná: Blogy a stylistické aspekty výstavby textu

Nebudu už ale blábolit o vyhrané bitvě, protože mě v následujících šesti týdnech čeká bitva mnohem náročnější, tj. napsat diplomovou práci magisterskou (dvakrát delší), a to způsobem start-cíl.

Tentokrát se však nebudu věnovat blogerům, nýbrž blogerům-publicistům, respektive profesionálním redaktorům různých webových stránek, kteří zároveň píší své blogy, a to nejlépe přímo tam, kde publikují i své ostatní články - nejlépe komentáře a glosy.

Jak jsem zjistil, tak kromě iSport (Deník Sport) není takový cíl jednoduchý. Protože nechci hodnotit vývoj blogu jako žánru na základě jednoho zdroje, prosím vás o pomoc.

Pokud tedy znáte a čtete redaktory známých internetovách platforem populárních deníků, kteří:

1) píší články typu komentář, glosa, fejeton, názor

2) a zároveň na též stránce mají svůj blog

neváhejte a napište mi o nich do diskuse. (S chutí se do nich pustím)

A proč to všechno dělám?

Protože se o blogy zajímám a čím dál víc mě fascinuje jejich nárůst a vývoj.

(1) Vzpomínáte na doby, kdy internet dávno existoval, ale blogy u nás ještě nikdo nepsal?

(2) Pak si je začaly zakládat mladé dívky ("můj milý - veřejný - deníčku"), firmy ("takto to u nás funguje"), politici ("já mám pravdu"), začínající spisovatelé ("aspoň si to někdo přečte"), vědci ("možná si to nikdo nepřečte, ale v časopisu to nechtěli") a prostě všichni, kteří chtěli někde prezentovat své názory, tvorbu, cokoliv...

(3) Nyní však začali blogování praktikovat také ti, kteří k tomu nikdy "neměli důvod" - publicisté. Ti, kteří vždy měli šanci vyjádřit své názory právě v komentářích a dalších žánrech analytické či beletristické publisistiky, najednou pocítili touhu prezentovat své názory jinak.

JAK? Chtějí být ještě více subjektivní, což jim blog umožňuje? Možná. Liší se však v jednotlivých případech jejich styl vyjadřování, když postavíme vedle sebe jejich texty z blogu a jejich jiné subjektivní texty z ostatních rubrik? Do jaké míry se tyto texty opravdu liší a do jaké míry jde jen o módní vlnu značky "Nemáš blog, nejsi nikdo"? To se pokusím zjistit.

Pokud původní povědomí o blogu říkalo, že jej píší především ti, kteří jinde šanci publikovat nemají, dnes (především poslední roky) se zdá, že blogují všichni.

Blog chápu jako rostoucí a vyvíjející se fenomén a právě proto mě tak fascinuje a myslím, že by byla škoda se mu pečlivěji nevěnovat na poli stylistickém.

Pokud jsem vás, milí čtenáři, alespoň trochu zaujal, jsem potěšen!

Pokud ovšem dokonce znáte novináře zrozené k rozpitvání v mé stylistické laboratoři, budu vám vděčen, zavázán a pánbů vám to oplatí stomilionkrát!

Tímto se s vámi simpsonovsky loučím, na sčuchanou!

Autor: Jarmil Vepřek | pátek 8.3.2013 18:30 | karma článku: 8.70 | přečteno: 347x

Další články blogera

Jarmil Vepřek

Okamura svým vystoupením v Superdebatě na ČT opět vyzval voliče, aby SPD nevolili

Ráno jsem si pustil včerejší Superdebatu volebních lídrů na ČT a nestačím se divit. Tomio Okamura předvedl opět nevídané věci a během posledního slova svými "promyšlenými tezemi" opět veřejně vyzval voliče, aby jeho SPD nevolili.

20.10.2017 v 12:45 | Karma článku: 31.48 | Přečteno: 3215 | Diskuse

Jarmil Vepřek

ANO, SPD a KSČM by měly být pro člověka nevolitelné, ale bohužel mohou uspět

Přidal bych ještě SPO a další, ale ty v mých očích až tak nereprezentují zlo pro budoucnost naší země, nejen proto, že jednoduše nemají šanci uspět. Vyjádřím se tedy postupně pouze k daným třem stranám.

17.10.2017 v 9:55 | Karma článku: 29.88 | Přečteno: 2248 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Radši sluníčkář než slušný Čech

Vyrůstal jsem na vesnici na severu Moravy a měl celkem fajn dětství a dospívání. Kamarádi a fotbal, později kamarádi, fotbal, počítač a pivo. Nic moc víc mě nezajímalo a částečně jsem za to vděčný. Vzpomínek a historek mám mraky.

15.9.2017 v 7:48 | Karma článku: 36.45 | Přečteno: 3060 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Haléře na Zemanově transparentním účtu mu pomáhají mnohem více, než se zdá

Lidé houfně přispívají na transparentní účet Miloše Zemana, oznámený před dvěma dny. Někteří pro legraci, druzí ze vzteku, jiní jako upřímné vyjádření podpory. Zemanovi však pomáhají všichni.

4.9.2017 v 14:16 | Karma článku: 24.83 | Přečteno: 2867 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Leoš Zatloukal

Rozvíjení řešení „úzkým“ a „širokým“ způsobem

V tomto zamyšlení bych se chtěl vrátit k zásadnímu tématu „řešení problémů“ (ve smyslu odstraňování či nápravy) a „rozvíjení řešení“ (ve smyslu společného vytváření něčeho nového, změny).

21.10.2017 v 23:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Ať jde pravda a láska do ...

Blahopřeji většině českého národa k volbám. „ZDAR Tobě Česko! Ještě jedno jsi vzdoroval času zlobě, jak odolals věky bouřím všem!“

21.10.2017 v 23:27 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 515 |

Jiří Růžička

Naštvaní lékaři ještě zdaleka neřekli svoje poslední slovo

Praktičtí lékaři svou stávkou opět obnažili ránu, kterou krvácí naše zdravotnictví. Obávám se ale, že tentokrát rána začne hnisat a lékaři přitvrdí.

21.10.2017 v 21:48 | Karma článku: 6.20 | Přečteno: 191 | Diskuse

Ervín Dostálek

Kam až došla fraška z veřejnoprávního kanálu a soustředěný permanentní atak i prasárna?

Počátkem června já, psavec evropypoznávacích blogů, poprvé "smočil péro"v otázce politické:"Co je tohle za prasárnu" k příloze-pamfletu novin Žlutá republika.Pak jsem se ozval na přelomu prázdnin k ataku a frašce v TV. A co dnes?

21.10.2017 v 21:42 | Karma článku: 14.01 | Přečteno: 803 | Diskuse

Oto Jurnečka

Nějak bylo, nějak bude a já myslím že takhle:

Zkusím trochu předcházet událostem a zaprognostikovat si jak dopadne povolební vyjednávání. Jsem přesvědčen, že řešení je blíž, než bychom z výroků zúčastněných hádali.

21.10.2017 v 21:06 | Karma článku: 14.88 | Přečteno: 558 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 30.66 Průměrná čtenost 3688

TOPlist 

Absolvent bohemistiky na FF MU v Brně a v současnosti doktorand, učitel češtiny, korektor a běžec.

Záliby: sport (po všech směrech), lingvistika, literatura, filmy, seriály, hudba, dobré jídlo a pití a v první řadě trávení času s přítelkyní, přáteli a rodinou. 

Poslední přečtená kniha: Jak (ne)dělat vědu (P. Kondelík)

Knížka pojednávající vtipně a odborně zároveň o všech obecných zvláštnostech vědeckých pracovišť.

Poslední zhlédnutý film: Holky na tahu

Strašná blbost, ale v rámci kategorie "strašná blbost" to ušlo.

Okénko Homera Simpsona:

"Pivo – příčina a řešení všech životních problémů."Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.