Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsem blázen, když občas jen tak přemýšlím?

8. 05. 2014 14:41:31
Mí známí, přátelé a rodina o mně často prohlašují, že jsem chytrý (tím se nechlubím) a že jsem magor (a tím už vůbec ne)... Někdy pak obojí zároveň. Před třemi dny jsem na Facebooku vložil do statusu jednu svoji úvahu; jen tak, v podstatě bezdůvodně, a stejně tak mi nebylo známo, kde se ve mně tak najednou vzala. Některé z komentářů od mých přátel mě pak přivedly k úvaze dnešní.

Nejprve vkládám onen status, aby byl čtenář v obraze, poté připojím další komentář:

(Jen upozorňuji, že status vskutku neřešil nic podstatného pro každodenní život, tak se nelekejte a nepovažujte mě za blázna již předem.)

--------------------

Někdy mě udivuje, jak si se mnou vlastní podvědomí hraje. Jedu tramvají a najednou mi, nechápu proč, utkví v hlavě známé "Neříkej hop, dokud nepřeskočíš"; načež mě napadne, že to vlastně je blbost.

Pokud totiž říkáme hop, nikdy to neříkáme až po dopadu/přeskočení, ale vždy před či souběžně s ním. "Je to citoslovce, sakra! Totéž by bylo: 'Neříkej au, dokud tě to nepřestane bolet'," říkal jsem sám sobě. Takové "Dvakrát měř, jednou řež", či další pořekadla, na které jsem si vzpomněl, jsou z logického hlediska úplně bez problému, přestože jde rovněž o přenesení významu (ale logickou cestou).

Tak jsem to schválně hodil do Googlu a zjistil, že nejsem první, koho to napadlo. Na odpovědi.cz jsem nalezl krásnou diskusi, jejíž zakladatel se podivoval nad tímtéž. Hned byl ale několikanásobně poučen:

a) "Jde o přenesný význam - vždyť i při skoku můžeš upadnout. .Pobídneš ke skoku, ale nemusíš doskočit"

b) "toto pořekadlo je o něčem jiný. to má vyznět tak aby jsi nedělal předčasné závěry z věci které ještě nejsou hotové "

c) "Tohle pořekadlo je jasně o tom, aby ses necítil být v cíli ještě před tím, než se do něj dostaneš. Ono to tak totiž v běžném životě vůbec být nemusí. Stačí dvě tři zatáčky a můžeš být zase na začátku a cíl může být potom někde úplně jinde."

d) "neřikej že něco udělaš když jsi to ještě neudělal protože se to nemusí povést"

Mnoho chytrých se dalo dohromady a vysvětlili tazateli obsah pořekadla, jakkoli se ten podivoval nad rozporem mezi formou a právě jemu známým(!) obsahem. Pobavil jsem se a opustil diskusi s tím, že tento problém se asi nepodaří vyřešit nějakou reformou daného pořekadla a nebudu se tím dál zabývat. Nejlepší ale byl příspěvek dalšího člověka ztotožňujícího se s názorem mým a s tazatelovým.

e) "Říkat hop až poté co si přeskočil je stejný, jako jít na záchod až po té co ses vyprázdnil."

PS: Vždyť na mnohem pevnějších, i když archaičtějších základech stojí v podstatě synonymní "Nechval dne před večerem"! (Čímž porušuji řečené před touto editací, tj. že se tím už nebudu zabývat.)

--------------------

(Nádech, výdech, pokračujeme...)

Po publikování statusu mě několik známých pochválilo, dalo mi "like", ale jeden kamarád mi naopak napsal, že mám jít k psychiatrovi, druhý, že jsem magor, a komentář kamarádky, kolegyně z lingvistiky, pak sice obecně "chválil můj mozek", ale prý si těmi statusy nemám kazit pověst a navíc, co si pak lidé o nás "filďácích" pomyslí...

Pro někoho je blázen už jen každý, kdo má cokoli společného s určitou filozofickou fakultou. Pro jiného je blázen kdokoli zabývající se něčím tak prostým, jako je jazyk, či dokonce jeho fungováním!

(Jen tak v závorce dodávám, že jazyk je jedním z nejsložitějších světových fenoménů vůbec, což ovšem vědí jen lidé jazykem se zabývající. Ne, jazyk opravdu nejsou jen Pravidla českého pravopisu...)

Jsem si vědom faktu, že jako lingvista češtinář pravděpodobně svoji kariéru k vile s bazénem jen tak nedotáhnu, a nezlobím se ani na své kamarády za jejich komentáře - vůbec! - a následující řádky nepíšu jim, nýbrž všem.

Co totiž musím znovu udělat je zamyslet se nad dnešní společností a nad životními prioritami průměrného člověka.

Nejdiskutovanějším tématem týdne není pořekadlo, ani čeština, ba ani jakákoli všeobecná morální nebo kulturní otázka - nýbrž Bartošová, Bartošová, Bartošová, nějaká další celebrita, skandál nějakého politika (třeba pana prezidenta), Bartošová, pak dlouho nic a na závěr možná špetka něčeho opravdu podstatného.

Nerozumím příliš společnosti, které se přemýšlení nad někdy možná zdánlivě triviálními věcmi jeví být projevem choré mysli.

ZÁVĚR PRO MĚ:

Pokud se rychle nenaučím vzrušovat se ve společnosti nad aktuálními tématy z Blesku, zůstanu pro okolí pouhým nepraktickým vyvrhelem uvažujícím nad nesmysly. Tak ať.

ZÁVĚR PRO VŠECHNY:

Znalost jazyka a uvažování o něm (čti obecně studium na FF) člověku ve většině případů nezajistí ani slávu, ani peníze. Čím více však po uvedeném touží, tím více zapomíná na jakékoli jiné hodnoty (a studenti humanitních oborů jsou pro něj následně jen nepraktičtí magoři).

Autor: Jarmil Vepřek | čtvrtek 8.5.2014 14:41 | karma článku: 12.81 | přečteno: 756x

Další články blogera

Jarmil Vepřek

Otevřený vzkaz paní Gabriele Koukalové

Veřejné vyjádření podpory Gabriele po dalším útoku na její osobu, ale také text pro všechny, kterým obecně není pravda lhostejná.

27.3.2017 v 10:45 | Karma článku: 47.22 | Přečteno: 29240 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Diskuse na Facebooku. Co si o nich, jejich účastnících a o jednotlivých médiích myslíte?

Titulek tohoto blogu by mohl znít "Jazykovědec-analytik se ptá uživatelů Facebooku: Jaké zpravodajství na Facebooku sledujete, proč ho sledujete a zajímají vás diskuse u článků s ním spojené?" I to by však nebylo dostatečné.

27.10.2016 v 20:29 | Karma článku: 8.21 | Přečteno: 481 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Kalorie se nebojím přijímat po tisících, ale likviduji je hned ve vstupní hale

Před rokem jsem zde shrnul svůj vývoj z bohéma-povaleče ve vášnivého sportovce. Opět se hlásím s tím, že pokračuji, navyšuji tempo a užívám si to. Únava nikde. Jak je to možné? Protože to není povinnost!

25.8.2016 v 14:36 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 540 | Diskuse

Jarmil Vepřek

V roce 2014 jsem měl nadváhu, teď pravidelně sportuji a nemám dost

Tohle je příběh mé proměny od počátku roku 2014. Od zábavné nečinnosti k zábavné aktivitě. Od pasivního sledování sportů k jejich nadšenému provozování. Je mi jedno, jestli je běhání cool a in, jednoduše mě baví překonávat se.

14.9.2015 v 20:38 | Karma článku: 18.97 | Přečteno: 1099 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zdeňka Ortová

Nevyžádaná hudba sobotní noci

Je sobotní večer a hudba, která je určena pro návštěvníky sprnové venkovní taneční zábavy, se právě prodírá otevřeným oknem až k nám do obýváku.

19.8.2017 v 22:55 | Karma článku: 5.46 | Přečteno: 115 | Diskuse

Radim Lhoták

Po Německu se potulují stovky tisíc odsouzených nelegálních imigrantů: Není je kam zavřít.

Brusel úspěšně blokuje jakákoliv účinná opatření a německé orgány šturmují v otázkách vnitřní bezpečnosti. Čeká nás stejná doba temna jako po pádu Římského impéria?

19.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 32.27 | Přečteno: 1104 |

Leona Orságová

Obtěžování? Buď ráda, že se líbíš!

„Fííí! Ty máš ale postavičku, nechceš, abych ti...“ aneb málokterá láska začala hvízdáním a pokřikováním z lešení.

19.8.2017 v 12:00 | Karma článku: 19.86 | Přečteno: 1370 |

Lubomír Stejskal

K útoku v Barceloně trochu jinak

Dovedeme si představit, že by Evropská unie posílala finanční prostředky Islámskému státu? Šílená otázka, šílená představa. Proč se takto šíleně ptám?

19.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 45.78 | Přečteno: 5108 | Diskuse

Petr Sejkora

Nůž na krk EU - referendum 2021

Není řeč o emotivním CZEXIT! Jde o využití příštích 4 let k vyjednání důstojnější existence ČR v unii.

19.8.2017 v 5:45 | Karma článku: 30.64 | Přečteno: 841 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3692

TOPlist 

Absolvent bohemistiky na FF MU v Brně a v současnosti doktorand na Ústavu českého jazyka FF MU, učitel češtiny (občas angličtiny) a korektor.

Záliby: sport (po všech směrech), lingvistika, literatura, filmy, seriály, hudba, dobré jídlo a pití a v první řadě trávení času s přítelkyní, přáteli a rodinou. 

Poslední přečtená kniha: Jak (ne)dělat vědu (P. Kondelík)

Knížka pojednávající vtipně odborným jazykem o všech obecných zvláštnostech vědeckých pracovišť.

Poslední zhlédnutý film: Kráska a zvíře

Bylo to klasicky disneyovsky pěkné a zábavné.

Okénko Homera Simpsona:

"Mám tři děti a žádný peníze. Proč nemůžu mít žádný děti a tři peníze?"

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.