Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O slovech a lidech: Televizní noviny a nutkání zvracet

23. 08. 2013 8:10:00
Už se tu jistojistě strhlo mnoho debat, hádek, diskusí a polemik na toto téma. O co jde? O fakt, že česká novinařina směřuje houfně do sraček. Do prsou bijícím se lídrem tohoto houfu se stali členové štábu televize Nova, avšak jsou zdatně následováni jinými experty, investigativci, muži a ženami v terénu... Dnes se opět podíváme na lidi (zmíněná individua) a slova (respektive to, co daná individua vypouštějí z úst). Tentokrát se vyhnu češtině jako tématu, tudíž samozřejmě očekávám šílený úspěch, protože nadávat na Novu je pisatelský zlatý důl (a tady se klidně a rád svezu).
 slovacky.denik.cz

-----------------

TELEVIZNÍ NOVINY A NUTKÁNÍ ZVRACET (text č. 4)

-----------------

Nedávno jsem na YouTube.com sledoval videa z pořadu "Na stojáka", kde kvalitní stand up komici parodovali právě Televizní noviny TV Nova.

Karel Hynek a jeho verze TN, to opravdu stálo za to. NUTNO VIDĚT!

Část s prasetem je prostě dokonalá. Ale co víc, ona to vůbec není parodie! Před pár dny jsem pouze kvůli vraždě v naší obci asi po půl roce sledoval TN...

Panu XY z vesnice "Nikdo tam nikdy nebyl" utekl milovaný kozel. Já nemám rád vulgarismy v psaném veřejném projevu, ale v tu chvíli jsem si říkal: "Pos*rte mě! Rychle mě něčím pos*rte, ať už to nevidím..."

Nepamatuji si to přesně, ale snad tři sousedé odpovídali oněm investigativcům na otázky typu "Jaký byl Ferda?", "Kde si rád hrál?", "Měl kamarády?". Kozel, lidi!

Tak si teď uvědomíme ten skok, prosím:

Dejme tomu rok 1933 a Karel Čapek píše jeden ze svých skvělých fejetonů a ještě stíhá levou nohou dopisovat povídku a v duchu skládat příští drama.

A STŘIH!

Rok 2013 a TV Nova natáčí reportáže o ztracených kozlech; o rodičích, kteří si dovolí dát facku svému dítěti, když je v důsledku televizního vymývání dětských mozků pošle do prd*le; o důchodcích, kteří se na dvě hodiny ztratili v lese a nevěděli kudy kam, až našli největší hříbek široko daleko.

---------------

Takto to totiž dnes opravdu vypadá! Ale kdyby jen to! Je toho víc! Následuje prezentace struktury zpracování podobných zvratků (například toho hřibu) nesoucích krycí jméno reportáž:

1. Reportáž musí být v pozadí dokreslena nějakou srdceryvnou hudbou, přes to nejede vlak. Nejoblíbenější je soundtrack z Titanicu, případně z Pretty Woman. U krimi zpráv pak převažuje motiv ze Špilberkových Čelistí.

2. Procházka důchodce po lese - včetně jeho nalezení obr-hřibu - musí být zpětně rekonstruována do detailů.

2.1 Nalezený hřib je třeba umístit na původní místo. Pokud je již v žaludcích obyvatel místního domova důchodců, použije se replika hřibu vyrobená štábem pro tyto případy (reportáž se hřibem se opakuje 2x - 4x během léta, tudíž replika najde uplatnění).

2.2 Důchodce musí před kamerou procházet po stejné trase a radostně zvolat: "No teda! To je ale hřib!", načež se zejména starším televizním divákům spolehlivě spustí proudy slz dojetí nad úspěchem bližního občana zprostředkovaným pomocí "autentických" záběrů.

3. Minimálně tři další důchodci musejí vyjádřit názor na nalezení hřibu a popsat (případně opět "autenticky" zopakovat) své emoce při zjištění kolegova úspěchu.

4. Reportér kladoucí nesmyslné investigativní otázky nemůže jen normálně stát na místě, ale musí se vlnit v bocích a opatrně našlapovat krok za krokem k místu činu, snímán dynamickou kamerou, jako by právě vcházel do pralesa obývaného půl roku hladovějícími mastodonty. A to přesto, že třeba točí reportáž o hřibu, o kozlovi či o zkaženém jogurtu v zlověstné vyhlížející sámošce...

5. Živé vstupy! Přestože reportáž za 10 minut vyložila a rekonstruovala i tu nejnepodstatnější stupidní kravinu související s nalezením hřibu, na závěr je doplněna ještě jedním živým vstupem, případně zahrnujícím rozhovor s nálezcem pokladu, který nám po tom všem zhlédnutém zlu poskytne své resumé.

6. Reportér upozorní, že více (tj. totéž či ještě méně) se dozvíme na serveru Tn.cz. (Viz Knor a jeho parodie na televizní zprávy, rovněž v pořadu Na stojáka.)

7. Ve studiu se pak na lidi culí Reynolds a Lucka, osmahlá ze solárka snad víc než je Rey osmahlý od narození. Ten jí pak závidí, tečou mu slzy a lidé si myslí, jak ho chudáka dojala ta story o dědečkovi a hříbečku...

---------------

Lidé milí, nesledujte to zlo (týká se to také TV Prima a mnoha jiných pořadů)! Vždyť je to do očí bijící, jak vás ti negramoti vodí za nos. Nenechte si namluvit, že žijeme ve světě, kde se neděje nic jiného než vraždy a loupeže a kde občas někdo najde hřib nebo ztratí kozla!

Když už se na něco chcete podívat, zvolte raději kvalitní film, přesněji drama, pokud po něm tak toužíte. Doporučuji začít s Formanovým Přeletem nad kukaččím hnízdem či podobnou peckou. (Pozn.: Pokud máte rádi TN, pravděpodobně vás tento film začne nudit do 5 minut, protože tam zatím nikdo nechcípne.)

Nebojte se světa, neboť, jak říká Scarecrow v Batman Begins:

"There is nothing to fear but fear itself."

aneb "Nemusíme se bát ničeho, kromě strachu samotného."

Loučím se s vámi a prosím, bojkotujte ty sračky, ať mají menší koláče!

---------------

Předchozí texty seriálu O slovech a lidech:

1. Přítomnost

2. O-fráze

3. "Budeme se soustředit" a pohádka jako bonus

Autor: Jarmil Vepřek | pátek 23.8.2013 8:10 | karma článku: 36.70 | přečteno: 3434x

Další články blogera

Jarmil Vepřek

Otevřený vzkaz paní Gabriele Koukalové

Veřejné vyjádření podpory Gabriele po dalším útoku na její osobu, ale také text pro všechny, kterým obecně není pravda lhostejná.

27.3.2017 v 10:45 | Karma článku: 47.20 | Přečteno: 29208 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Diskuse na Facebooku. Co si o nich, jejich účastnících a o jednotlivých médiích myslíte?

Titulek tohoto blogu by mohl znít "Jazykovědec-analytik se ptá uživatelů Facebooku: Jaké zpravodajství na Facebooku sledujete, proč ho sledujete a zajímají vás diskuse u článků s ním spojené?" I to by však nebylo dostatečné.

27.10.2016 v 20:29 | Karma článku: 8.21 | Přečteno: 473 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Kalorie se nebojím přijímat po tisících, ale likviduji je hned ve vstupní hale

Před rokem jsem zde shrnul svůj vývoj z bohéma-povaleče ve vášnivého sportovce. Opět se hlásím s tím, že pokračuji, navyšuji tempo a užívám si to. Únava nikde. Jak je to možné? Protože to není povinnost!

25.8.2016 v 14:36 | Karma článku: 11.74 | Přečteno: 532 | Diskuse

Jarmil Vepřek

V roce 2014 jsem měl nadváhu, teď pravidelně sportuji a nemám dost

Tohle je příběh mé proměny od počátku roku 2014. Od zábavné nečinnosti k zábavné aktivitě. Od pasivního sledování sportů k jejich nadšenému provozování. Je mi jedno, jestli je běhání cool a in, jednoduše mě baví překonávat se.

14.9.2015 v 20:38 | Karma článku: 18.72 | Přečteno: 1093 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ábelovský

woknoviny ... o poločase rozpadu organismu

ČSSD, včetně jejich vrcholných představitelů, a to minulých i současných, je vynikající studijní "matriál" - jak říkali někteří její představitelé, pamatujete? No, oni mají mnozí nejen problém se slůvky a jejich vhodným užitím.

24.6.2017 v 17:14 | Karma článku: 10.95 | Přečteno: 226 | Diskuse

Luděk Mazurek

Stoneův „Svět podle Putina“ – pravda nebo zinscenovaná propaganda?

Televize Prima převzala a vysílala 4 dílný dokumentární seriál "oscarového" (Četa) amerického režiséra Olivera Stonea s názvem „Svět podle Putina“. Jde o pravdu nebo o zinscenovanou proruskou propagandu? To posuďte sami.

24.6.2017 v 16:26 | Karma článku: 35.02 | Přečteno: 1272 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Dialog s "nevěřícím psem", VI. Takíja (taqijja) aneb moderní hon na muslima. Část 2

Poté co jsme prozkoumali etymologii slova walijj, teď prozkoumáme etymologii slov tettaqú a tuqát, zda opravdu znamenají přetvářka, pokrytectví, lhaní a klamání nemuslimů.

24.6.2017 v 14:26 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 364 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Dialog s "nevěřícím psem", VI. Takíja (taqijja) aneb moderní hon na muslima. Část 1

Muslim v dnešní době prostě nemůže být dobrým člověkem. Pokud jsi muslim, tak jsi buď terorista, anebo potenciální terorista, nacista, anebo v nejlepším případě umírnění či dobrý nacista.

24.6.2017 v 12:46 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 763 |

Karel Stryczek

Na taneční zábavě v Texasu

Byl nám doporučen „super country bar“ někde na hranicích mezi Oklahomou a Texasem. Jeli jsme z města půl hodiny na západ, potom u starého ranče opustili cestu se zpevněným povrchem a zatočili na jih mezi chřestýše do stepi.

24.6.2017 v 9:58 | Karma článku: 21.80 | Přečteno: 558 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3679

TOPlist 

Absolvent bohemistiky na FF MU v Brně a v současnosti doktorand na Ústavu českého jazyka FF MU, učitel češtiny (občas angličtiny) a korektor.

Záliby: sport (po všech směrech), lingvistika, literatura, filmy, seriály, hudba, dobré jídlo a pití a v první řadě trávení času s přítelkyní, přáteli a rodinou. 

Poslední přečtená kniha: Jak (ne)dělat vědu (P. Kondelík)

Knížka pojednávající vtipně odborným jazykem o všech obecných zvláštnostech vědeckých pracovišť.

Poslední zhlédnutý film: Kráska a zvíře

Bylo to klasicky disneyovsky pěkné a zábavné.

Okénko Homera Simpsona:

"Mám tři děti a žádný peníze. Proč nemůžu mít žádný děti a tři peníze?"

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.