Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O slovech a lidech: O-fráze

7. 07. 2013 13:31:00
Vážení a milí čtenáři, milovníci češtiny a stejně tak její uvědomělí i neuvědomělí ničitelé. Ve druhém díle svého textového seriálu budu při pití nedělní poobědové kávy vést monolog o frázích s předložkou „o“; tedy o frázích nepochybně plnících svoji funkci v naší mateřštině, ale do stejné míry - ba do míry mnohem vyšší! - o frázích češtinu ochuzujících způsobem podobným situaci, kdy je stará babička v parku okradena svým vlastním vnukem skrývajícím tvář pod maskou. Nejsem žádný purista z přelomu 17. a 18. století a věřte, že chápu a znám směr, jímž se jazyk vyvíjí, stejně jako jsem si vědom toho, že tento text nemůže onen směr nikterak změnit. Pokud ale najdu alespoň hrstku lidí sdílejících můj názor, budu „za to rád“. (Fuj! Další příšerná fráze.) Chci říct, že mne to zahřeje v levé polovině hrudního koše a tak dále...
Nic jako dárek.Nic jako dárek.

---------------

O-FRÁZE (text č. 2)

---------------

(Varování: Dnes budu možná i mírně agresivní)

Zmíněné fráze jistě všichni známe a většina z vás (protože já tedy rozhodně ne!) je také frekventovaně používá. Stejně jako třeba smajlíky. :-) (...ale proti těm nic nemám, protože nahrazují gesta, jež jsou jinak výhradou přímé komunikace, a texty tudíž obohacují, nikoli ochuzují.)

Pro začátek jsem použil Google a vyhledal spojení „o ničem“, protože právě „o ničem“ to všechno odstartovalo. Zde jsou výsledky z první strany:

O ničem a o všem - Pavel Kohout - nakladatelství Academia

FFFILM: Dnešní videohry jsou o ničem!

Petr Nečas o ničem neví a zatčeným důvěřuje - Britské listy

Věda potvrdila, že křesťané o ničem nepřemýšlejí

Vztah přes internet je o ničem !! | Facebook

O ničem jsem nevěděl, dušuje se Nečas.

O ničem. Blog - Jan Pražák

TyTrubko45: Kozy, kozy, kozy (o ničem jiném to není) | Tojesmrad.cz

Jak psát o ničem | Kahi’s mindprint

Takže, videohry jsou o ničem? Zaprvé, podívejte se na obrázek přiložený k textu. Takto nějak by mohlo vypadat nic. Vzduch zabalený v obalu. Avšak i vzduch je vzduch; vyplňuje prázdnotu, pokud ji nevyplňuje něco jiného. Vše se dá pojmenovat mnoha způsoby, včetně ničeho.

Vůbec mi vadí slovo „nic“, protože všechno je zkrátka něco. Pokud nic nedělám, tak sedím, ležím, hledím do zdi, spím, nepřemýšlím (což je taky hloupost, protože přemýšlíme pořád, jelikož nejsme kopretiny, ale lidi, že ano); přesto existenci slova „nic“ chápu. Nic proti!

Nicméně, „videohry o ničem“? „Vztah přes internet o ničem“? Co je tohle za věty?

Videohra může stát za nic, být k ničemu, být hloupá, neoriginální, vulgární, trapná apod., ale nikdy nemůže být o ničem, pokud se nebude věnovat tematice uvažování o nicotě...

Vztah přes internet může být nedostačující, bezkontaktní, neosobní, vůbec to nemusí být vztah atd., ale jistě nemůže být o ničem.

Tak proč to říkáme a píšeme, když lze naše pocity a názory popsat přesněji mnoha jinými způsoby? Proč se sami dobrovolně uchylujeme k omezení srozumitelnosti svých výpovědí?

Za všechno může jazyková ekonomie, jež vládne světem. Všechno musíme říct krátce, rychle a bez přemýšlení, bez jakékoli snahy dát svému projevu cokoli navíc...

To nejhorší z „o-frází“ přesto není „o ničem“. Jak jsem již uvedl, to byl jen začátek.

Mnoho z vás jistě ví, že (stále poměrně) nové používání předložky „o“ souvisí s anglickým „about“.

Angličan například řekne: „This is what life is all about.“

A Čech dnes (víceméně) věrně kopíruje: „Vo tom to je.“

Rovněž s tím se dokážu vyrovnat; pokud předtím řekneme vše podstatné a jen dodáme, že o tom to je. „O ničem“ a „o tom“, tyto dvě fráze to odstartovaly, opravuji se.

Dnes, opravdu jen po několika letech, se ovšem nacházíme ve zcela jiné fázi nemoci češtiny vyvolané infekcí virem o-frází. Zatímco za mých základních školských let jednoduše nikdo neřekl ani to blbé „Víkend byl o ničem“, dnes jsou moderátoři takové Snídaně s Novou schopní říct „Dnešní ráno bude o rozhovorech“, „Snídaně bude o zprávách“, „Zprávy budou o informacích“ a už bych se z jejich úst nedivil ani takovému „Informace budou o informovanosti“...

To mi tedy odpusťte, ale tato mluva je ku****ky k zblití a doufám, že chápete, co mě na tom jako bohemistu tak strašně mrzí a čím mi to rve uši, mozek a snad i to srdce.

Každý z nás je schopen mluvit srozumitelně a vyjadřovat se jasně; tak to, prosím, dělejme!

Naše rodná řeč je natolik vyspělým jazykem, že se nemusíme inspirovat angličtinou do takové míry, abychom češtině kradli její bohaté možnosti!

Také já používám „OK“, „btw“ apod. Tyto výrazy ale nahrazují, nikoli ochuzují, a to jen občas. Pokud místo „Dobře“ řeknu „OK“, jde o téměř totožný význam.

Jestliže ale sportovní komentátor použije místo věty „Při tréninku je podstatné klást důraz na životosprávu.“ větu „Trénink je o životosprávě.“, tak je mi z toho smutno.

Je nutné rozlišovat mezi obohacováním a ochuzováním češtiny! Snad ještě nejsme úplně hloupí ani slepí a věřím, že jsem tímto textem alespoň několika lidem pomohl k tomu, že si to uvědomili; stejně jako doufám, že spousta z vás se mnou můj názor sdílí a sdílela už předtím.

Káva je dopita a já se loučím.

---------------

1. text seriálu O slovech a lidech:

O slovech a lidech: Přítomnost

Autor: Jarmil Vepřek | neděle 7.7.2013 13:31 | karma článku: 20.74 | přečteno: 748x

Další články blogera

Jarmil Vepřek

Otevřený vzkaz paní Gabriele Koukalové

Veřejné vyjádření podpory Gabriele po dalším útoku na její osobu, ale také text pro všechny, kterým obecně není pravda lhostejná.

27.3.2017 v 10:45 | Karma článku: 47.22 | Přečteno: 29240 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Diskuse na Facebooku. Co si o nich, jejich účastnících a o jednotlivých médiích myslíte?

Titulek tohoto blogu by mohl znít "Jazykovědec-analytik se ptá uživatelů Facebooku: Jaké zpravodajství na Facebooku sledujete, proč ho sledujete a zajímají vás diskuse u článků s ním spojené?" I to by však nebylo dostatečné.

27.10.2016 v 20:29 | Karma článku: 8.21 | Přečteno: 481 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Kalorie se nebojím přijímat po tisících, ale likviduji je hned ve vstupní hale

Před rokem jsem zde shrnul svůj vývoj z bohéma-povaleče ve vášnivého sportovce. Opět se hlásím s tím, že pokračuji, navyšuji tempo a užívám si to. Únava nikde. Jak je to možné? Protože to není povinnost!

25.8.2016 v 14:36 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 540 | Diskuse

Jarmil Vepřek

V roce 2014 jsem měl nadváhu, teď pravidelně sportuji a nemám dost

Tohle je příběh mé proměny od počátku roku 2014. Od zábavné nečinnosti k zábavné aktivitě. Od pasivního sledování sportů k jejich nadšenému provozování. Je mi jedno, jestli je běhání cool a in, jednoduše mě baví překonávat se.

14.9.2015 v 20:38 | Karma článku: 18.97 | Přečteno: 1099 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zdeňka Ortová

Nevyžádaná hudba sobotní noci

Je sobotní večer a hudba, která je určena pro návštěvníky sprnové venkovní taneční zábavy, se právě prodírá otevřeným oknem až k nám do obýváku.

19.8.2017 v 22:55 | Karma článku: 5.46 | Přečteno: 115 | Diskuse

Radim Lhoták

Po Německu se potulují stovky tisíc odsouzených nelegálních imigrantů: Není je kam zavřít.

Brusel úspěšně blokuje jakákoliv účinná opatření a německé orgány šturmují v otázkách vnitřní bezpečnosti. Čeká nás stejná doba temna jako po pádu Římského impéria?

19.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 32.27 | Přečteno: 1104 |

Leona Orságová

Obtěžování? Buď ráda, že se líbíš!

„Fííí! Ty máš ale postavičku, nechceš, abych ti...“ aneb málokterá láska začala hvízdáním a pokřikováním z lešení.

19.8.2017 v 12:00 | Karma článku: 19.86 | Přečteno: 1370 |

Lubomír Stejskal

K útoku v Barceloně trochu jinak

Dovedeme si představit, že by Evropská unie posílala finanční prostředky Islámskému státu? Šílená otázka, šílená představa. Proč se takto šíleně ptám?

19.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 45.78 | Přečteno: 5108 | Diskuse

Petr Sejkora

Nůž na krk EU - referendum 2021

Není řeč o emotivním CZEXIT! Jde o využití příštích 4 let k vyjednání důstojnější existence ČR v unii.

19.8.2017 v 5:45 | Karma článku: 30.64 | Přečteno: 841 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3692

TOPlist 

Absolvent bohemistiky na FF MU v Brně a v současnosti doktorand na Ústavu českého jazyka FF MU, učitel češtiny (občas angličtiny) a korektor.

Záliby: sport (po všech směrech), lingvistika, literatura, filmy, seriály, hudba, dobré jídlo a pití a v první řadě trávení času s přítelkyní, přáteli a rodinou. 

Poslední přečtená kniha: Jak (ne)dělat vědu (P. Kondelík)

Knížka pojednávající vtipně odborným jazykem o všech obecných zvláštnostech vědeckých pracovišť.

Poslední zhlédnutý film: Kráska a zvíře

Bylo to klasicky disneyovsky pěkné a zábavné.

Okénko Homera Simpsona:

"Mám tři děti a žádný peníze. Proč nemůžu mít žádný děti a tři peníze?"

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.