Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Můj absolventský projev

2. 07. 2013 12:16:00
Rozhodl jsem se zveřejnit svoji absolventskou řeč. Jednak myslím, že by to nemuselo být pro všechny úplně zbytečné čtení, protože jsem nemluvil jen k nám, absolventům; jednak jsem zde už dlouho nebyl aktivní, tudíž, proč ne...
Já a má řeč.Já a má řeč.

Vaše Magnificence, vážený pane prorektore,
Spectabilis, vážený pane proděkane,
Honorabilis, vážený pane promotore,
Vážení rodiče, dámy a pánové,

dovolte mi nyní vyslovit menší úvahu o významu absolventských projevů a stejně tak o významu našeho dnešního setkání.

Bezprostředně po mém rozhodnutí vzít na sebe zodpovědnost za pronesení absolventské řeči mi byly zapůjčeny proslovy z let minulých. Zřejmě pro inspiraci. A té se mi dostalo, jelikož při jejich pročítání jsem došel k přesvědčení, že jde především o řeči děkovné; bez ohledu na to, zda v nich převažoval humor, či naopak smrtelná vážnost.

Rovněž děkování - jeho formě a smyslu - se budu věnovat v následujících minutách.

Děkovná pasáž je bezpochyby neodmyslitelnou součástí absolventských proslovů a stejně tak slavnostních projevů obecně. Její naprosté vynechání by bylo v případě promoce vhodné trestat roztrháním diplomu dotyčného hříšného řečníka přímo na místě. Ani já se samozřejmě k takovému kacířství neuchýlím a právě nyní vřele a důrazně děkuji

všem rodinám, zejména rodičům,

dále všem přátelům

a samozřejmě rovněž všem pedagogům za to,

že svojí podporou, důvěrou, znalostmi a inspirací přispívají k rozvoji vzdělanosti v naší zemi, kteréhož vývoje jsme my - a nejen my – věřme, zdařilým výsledkem.

Co se však díků týče, nejsem osobně zastáncem názoru, že by se měly pronášet v proslovech při slavnostních příležitostech, jakkoli je to hezký zvyk. Díky by měly být projevovány zejména v činech a soustavně, nikoli formou slov a ojediněle, navíc často právě jen ze zvyku.

Když žena nechá muže sledovat fotbal, polibek či květina ji jistě potěší více než prosté „Díky“.

Jsem si jistý, že všichni pedagogové, se kterými jsme si vypracovali skvělé vztahy, všichni milovaní členové našich rodin a všichni opravdoví přátelé jsou si vědomi našich díků i bez slavnostních projevů.

Druhou část proslovu svého bych tedy rád věnoval odpovědi na otázku, proč především tento projev nese přívlastek absolventský, nikoli děkovný.

Hlavním důvodem je, že právě absolventi sami k sobě by jím měli promlouvat. Zde mi odpusťte malou odbočku s tím, že se hned vrátím k tomu podstatnému.

V souvislosti s promocí nás všechny automaticky napadne hned několik asociací jako - slavnostní den, dále s ním spojené slavnostní předání diplomu a nepochybně také slavnostní oběd s rodinou. Na to vše jsme se těšili, pravda. Dle mého názoru však nic z toho není pravou podstatou promoce.

Ostatně, oběd nám přece mohou doma uvařit hodné maminky a babičky - ten by nám, přiznejme si, stejně chutnal mnohem víc - a diplom si máme možnost vyzvednout na studijním oddělení. Výsledek by byl stejný - nasycený student s papírem v ruce - a na stavu tohoto světa by se oproti právě probíhající slavnostní variantě pranic nezměnilo.

Tím nejdůležitějším aktem dneška ze strany nás, absolventů, je totiž uvědomění si faktu, že předání oné modré, či dokonce červené složky zdaleka není koncem naší cesty za vzděláním.

Naopak, dnešek je startovní čarou, přestože cesta k ní nebyla procházkou bez překážek. Nebyli jsme přeci podporováni a vzděláváni pro samotné dostudování a ukončení studia by v žádném případě nemělo být bráno jako účel naší několikaleté snahy.

Ne, je to všechno obráceně, protože my jsme přeci dostudovali, abychom své vzdělání využili, dále jej rozvíjeli a rovněž předávali dál, ať už na akademické půdě či kdekoli jinde.

Abych tedy shrnul poslední řádky - vysokoškolské vzdělání nám nesmí býti dosaženým účelem, ale naopak podmínkou a závazkem pro čas budoucí.

V budoucnosti však nepůjde pouze o naše oborové znalosti, ale o předávání celého způsobu myšlení, jenž nám byl, věřím, pedagogy Filosofické fakulty naší alma mater za ty roky
vštípen do hlavy.

Třeba už jen zcela běžnou konverzací s jinými lidmi, které přesvědčíme o tom, že svět není černobílý, přispíváme a budeme přispívat ke vzniku zdravější společnosti. Společnosti chápající, co je v životě podstatné. Společnosti, jež si uvědomí, že televizní zprávy složené dnes výhradně z vražd a krádeží neznamenají, že jsme společenstvím deseti milionů či šesti miliard zločinců.

My všichni, jak tu před Vámi stojíme, jsme vystudovali společenské a kulturní obory, respektive obory humanitní - jazyky, filosofii, historii či psychologii. Právě společnost a kulturu se tak musíme snažit pozdvihnout na lepší úroveň.

Jestliže se nám to podaří - zvítězíme. Pakliže svým myšlením a činy budeme alespoň brzdit jejich úpadek - nezklameme.

Dodržíme-li vše uvedené, bude to dozajista tím nejlepším možným poděkováním všem, kterým je nejen dnes třeba děkovat. Až tehdy zabráníme přetavení jejich snahy, podpory a trpělivosti v marnost a ztrátu času.

Přijměme tedy nyní společně - my všichni v sále, ovšem zejména já a mé milé kolegyně - skutečnost, že diplom není výsledkovou listinou závodu, nýbrž startovním číslem. S tímto vědomím pak ze sebe v životních závodech vydávejme vše, protože na odpočinek bude jistě času dost v prostoru za cílovou páskou...

Bylo mi ctí k Vám dnes promlouvat a úplným závěrem dodávám, že věřím.

Věřím v sebe a věřím v nás všechny, neboť, jak napsal mistr slova a člověk po celý život vyjadřující svoji lásku k lidem - Karel Čapek:

„Svět bude zlej, pokud nezačnou lidi věřit v lidi.“

Autor: Jarmil Vepřek | úterý 2.7.2013 12:16 | karma článku: 19.71 | přečteno: 5463x

Další články blogera

Jarmil Vepřek

Otevřený vzkaz paní Gabriele Koukalové

Veřejné vyjádření podpory Gabriele po dalším útoku na její osobu, ale také text pro všechny, kterým obecně není pravda lhostejná.

27.3.2017 v 10:45 | Karma článku: 47.22 | Přečteno: 29240 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Diskuse na Facebooku. Co si o nich, jejich účastnících a o jednotlivých médiích myslíte?

Titulek tohoto blogu by mohl znít "Jazykovědec-analytik se ptá uživatelů Facebooku: Jaké zpravodajství na Facebooku sledujete, proč ho sledujete a zajímají vás diskuse u článků s ním spojené?" I to by však nebylo dostatečné.

27.10.2016 v 20:29 | Karma článku: 8.21 | Přečteno: 481 | Diskuse

Jarmil Vepřek

Kalorie se nebojím přijímat po tisících, ale likviduji je hned ve vstupní hale

Před rokem jsem zde shrnul svůj vývoj z bohéma-povaleče ve vášnivého sportovce. Opět se hlásím s tím, že pokračuji, navyšuji tempo a užívám si to. Únava nikde. Jak je to možné? Protože to není povinnost!

25.8.2016 v 14:36 | Karma článku: 14.60 | Přečteno: 540 | Diskuse

Jarmil Vepřek

V roce 2014 jsem měl nadváhu, teď pravidelně sportuji a nemám dost

Tohle je příběh mé proměny od počátku roku 2014. Od zábavné nečinnosti k zábavné aktivitě. Od pasivního sledování sportů k jejich nadšenému provozování. Je mi jedno, jestli je běhání cool a in, jednoduše mě baví překonávat se.

14.9.2015 v 20:38 | Karma článku: 18.97 | Přečteno: 1099 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zdeňka Ortová

Nevyžádaná hudba sobotní noci

Je sobotní večer a hudba, která je určena pro návštěvníky sprnové venkovní taneční zábavy, se právě prodírá otevřeným oknem až k nám do obýváku.

19.8.2017 v 22:55 | Karma článku: 5.46 | Přečteno: 115 | Diskuse

Radim Lhoták

Po Německu se potulují stovky tisíc odsouzených nelegálních imigrantů: Není je kam zavřít.

Brusel úspěšně blokuje jakákoliv účinná opatření a německé orgány šturmují v otázkách vnitřní bezpečnosti. Čeká nás stejná doba temna jako po pádu Římského impéria?

19.8.2017 v 12:44 | Karma článku: 32.27 | Přečteno: 1104 |

Leona Orságová

Obtěžování? Buď ráda, že se líbíš!

„Fííí! Ty máš ale postavičku, nechceš, abych ti...“ aneb málokterá láska začala hvízdáním a pokřikováním z lešení.

19.8.2017 v 12:00 | Karma článku: 19.86 | Přečteno: 1370 |

Lubomír Stejskal

K útoku v Barceloně trochu jinak

Dovedeme si představit, že by Evropská unie posílala finanční prostředky Islámskému státu? Šílená otázka, šílená představa. Proč se takto šíleně ptám?

19.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 45.78 | Přečteno: 5108 | Diskuse

Petr Sejkora

Nůž na krk EU - referendum 2021

Není řeč o emotivním CZEXIT! Jde o využití příštích 4 let k vyjednání důstojnější existence ČR v unii.

19.8.2017 v 5:45 | Karma článku: 30.64 | Přečteno: 841 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3692

TOPlist 

Absolvent bohemistiky na FF MU v Brně a v současnosti doktorand na Ústavu českého jazyka FF MU, učitel češtiny (občas angličtiny) a korektor.

Záliby: sport (po všech směrech), lingvistika, literatura, filmy, seriály, hudba, dobré jídlo a pití a v první řadě trávení času s přítelkyní, přáteli a rodinou. 

Poslední přečtená kniha: Jak (ne)dělat vědu (P. Kondelík)

Knížka pojednávající vtipně odborným jazykem o všech obecných zvláštnostech vědeckých pracovišť.

Poslední zhlédnutý film: Kráska a zvíře

Bylo to klasicky disneyovsky pěkné a zábavné.

Okénko Homera Simpsona:

"Mám tři děti a žádný peníze. Proč nemůžu mít žádný děti a tři peníze?"

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.